Zloději svobody

Tak jsem se konečně odhodlala k napsání článku, a rovnou na téma týdne. Jelikož sleduji jisté události poslední doby, téma se mi hodí, a nedá mi to, abych o něm nenapsala…

Jak si můžete představit takového zloděje svobody, potažmo zloděje svobody slova? Je to někdo, kdo se snaží vám zamezit, abyste se svobodně projevili, ať už v jakémkoliv směru. Nebo vám může bránit v jiné svobodě, například svobodě pohybu. Zářným příkladem budiž politický režim, vládnoucí v Česku (Československu) do roku 1989.
Určitě si vybavíte další příklady z historie, já se ale nyní chci zaměřit na něco novějšího, a částečně techničtějšího rázu.
Už jste možná slyšeli o tom, že se Evropská Unie chystá schválit zákon známý pod zkratkou ACTA. Je to evropská obdoba amerických zákonů SOPA a PIPA. Pokud vám tyto názvy nic neříkají, pokusím se vám tu hrůzu krapet přiblížit.
Zákon ACTA byl původně určen pro pomoc firmám, které se starají o produkci počítačových programů, hudby, her, filmů… Měl by dát větší moc státním orgánům a pomoci lépe dopadávat počítačové piráty. Jenže je v tom háček. Díky tomu, že se dá zákon vyložit různými způsoby, dává těmto orgánům a „copyrightovým společnostem“ až neuvěřitelně velkou moc. Představte si, že si stáhnete film nebo písničku, o které ani nevíte, že je na netu nahrána nelegálně (často není lehké to poznat), načež vám poskytovatel na příkaz „vyšší moci“ odpojí internet, za který si poctivě platíte.
Ano, taková je realita zákonu ACTA (a podobných), nehledě na to, že byste mohli za tento čin platit pokutu nebo i jít do vězení. A nemluvě o tom, pokud byste provozovali své webové stránky, a (byť omylem) na ně umístili nelegální obsah, nebo ho tam umístil někdo jiný.
Je to nějakou dobu zpět, americká vláda zablokovala webové úložiště jménem Megaupload a zatkla jeho majitele. Prý to bylo proto, protože přechovával nelegální obsah. Ve skutečnosti to byl seriózní server, kam si lidé mohli nahrávat svá data, a ostatní si je mohli zase stahovat. Je to jako když sdílíte fotky z dovolené, nebo nazpíváte svoji písničku a chcete ji dát poslechnout ostatním lidem. Majitelé serveru nemohli za to, že si k nim někdo nahrál nelegální data. Oni to ani nemuseli vědět.
Podotýkám, že v době zavření serveru ani nebyly takovéto zákony schváleny, navíc servery ani majitelé se nenecházejí na území USA ani nejsou jejich občany. Přesto se to stalo. Pokud by to pokračovalo v tomto směru, mohli by za chvilku zavřít Facebook (protože si tam lidé mohou nahrávat nelegální obsah), Google (protože na takovýto obsah odkazuje), Seznam (z podobných důvodů), Youtube (ne všechna videa jsou legální) a naprostou většinu vyhledávačů a hostingových služeb (ano, ani blogy by nezůstaly ušetřeny). Zůstaly by možná tak různé prezentace firem (a to ještě asi ne všechny), a vládní stránky. Pokud byste se pokusili na net něco takového nahrát nebo stáhnout, odpojili by vás.
Ještě jeden odstrašující příklad: Jeden kluk z Velké Británie si vytvořil vlastní webovou stránku, kam dával odkazy na svá oblíbená videa (díly seriálů). Je to něco, jako kdybyste si na svůj blog vkládali videa z Youtube, díly vašeho oblíbeného Anime nebo jiných seriálů. Vláda USA si toho všimla, požádali Britskou vládu o jeho vydání do USA, kde měl být náležitě potrestán. Do USA byl vydán a stránky mu byly zablokovány. Přičemž USA neměla žádné právo ho trestat, a co víc, on ani neudělal nic nelegálního! Vkládání videí na web není nelegální. To je tedy „spravedlnost“…
Na internetu jde najít spousta informací o ACTA a podobných zákonech. Lidé se bouří, neznám nikoho kdo by nebyl proti těmto zákonům. Pokud se vám také nelíbí, přidejte se. Už se těším na nějaký ten prostest. No a při příštích volbách volím Pirátskou stranu, a budu doufat, že oni snad dají věci do pořádku a nebudou jak ti naši dnešní nenažraní „jáchcikekorytu“… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.